Öğrenci koçu kimdir?

Koçluk kavramı 2000’li yıllarda Türkiye’de popülerlik kazanmış bir alandır, özünde bireyin kendi farkındalığını sağlamasına destek olmayı barındırır. Öğrenci koçluğu ya da eğitim koçluğu da bu anlamı ile öğrenim yaşantısı içerisinde, özellikle 13 yaşından büyük bireye eğitsel alanda destek sağlamaya yönelik bir hizmettir.

Öğrenci koçluğu çalışmaları içerisinde:

- bireyi tanıma,

- öğrenme yöntemlerini ve bireysel özelliklerini ortaya çıkarma,

- etkili, sistemli ve verimli çalışmayı sağlama,

- başarıyı engelleyen unsurları ortadan kaldırma,

- özgüveni arttırma,

- eğitim kurumu, aile ve birey arasındaki uyumu sağlama… gibi konular yer almaktadır.

Öğrenci koçu kimdir?


Öğrenci koçu olabilmek için insan ilişkilerinde başarılı, eğitim ve teknolojik yeniliklere açık ve bu yenilikleri uygulayabilen, sorumluluk ve risk almaktan korkmayan, mesleki uygulamalarda esnek davranabilen, fikir alış-verişine açık, empati yeteneğine sahip, yapıcı doğru soruları sorabilen, kendisini sürekli geliştiren, ve hepsinden önemlisi; öğrencilerinin başarı için her şeyini ortaya koyabilen kişidir.

Öğrenci koçu nedir, ne iş yapar ve faydası nelerdir? Son zamanlarda sıkça duyulan bu koçluk kavramı bir bakıma psikiyatrinin devamı ya da bir alt kolu şeklinde yorumlanabilir. Yani anlaşılacağı üzere bir bilim dalı da denilebilir. Bu bilim dalının farklı kolları bulunmaktadır ve bunlardan biri eğitim koçluğudur. Peki, eğitim koçu nasıl bir görev üstlenir?

Bireylerin; okul, iş, çalışma ve yüksek kariyer yapma alanlarında onlara yardımcı olan bir hoca olarak tanımlamak mümkündür eğitim koçlarını. Eğitim koçları kişiye işine yarayacak bilgileri ve çözüm önerileri sunar. Koçlar çözüm önerilerini seanslar halinde psikologluk sistemine benzer şekilde sorunları veya bilgi almak istedikleri konuları dinleyerek sunarlar. Hizmeti alan kişi ile hizmeti veren koç arasında özel bir bilgi alışverişi ve paylaşım ilişkisi ortaya çıkar. Bu ilişki ise sorunları çözmekte büyük bir rol oynamaktadır. Çözüme daha çabuk ve en verimli şekilde ulaşılmasını sağlar.

Öğrenci koçluğu hizmetini verecek olan kişinin talep doğrultusunda bilgi ve birikime sahip olması gerekmektedir. Örneğin yüksek lisans yapma hazırlığında olan bir bireye eğitim koçluğu yapacak olan kişinin daha önce yüksek lisans yapmış ve hatta aynı alanda yapmış olması oldukça önemli olacağı gibi hizmeti talep eden kişinin daha başarılı olmasını sağlayacağı da aşikârdır.

Öğrenci koçlarının amacı hizmeti isteyen kişinin sadece sorunlarına çözüm aramak ya da sorularını cevaplamak değil aynı zamanda kaliteli bir birey olmalarıdır. Verdikleri bilgi ve sundukları çözüm aslında doğrudan hayatlarını etkileyecek önerilerdir.

Ülkemizde birçok kurum eğitim koçluğu hizmeti vermektedir. Bir eğitim koçu seçerken bilgi dağarcığına ve o alandaki tecrübelerine göre seçim yapmak en iyisi olacaktır. Çünkü güzel bir gelecek ve iyi bir kariyer sağlam bilgi ve tecrübeden geçmektedir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Öğrenci Koçluğu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Öğrenci Koçluğu eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Öğrenci Koçluğunu tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki  Öğrenci Koçluğu eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Öğrenci Koçluğunu tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Öğrenci Koçluğu eğitimlerimiz    0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Öğrenci Koçluğunu tıklayabilirsiniz.

 Denizli deki Öğrenci Koçluğu eğitimlerimiz    0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Öğrenci Koçluğunu tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :öğrenci koçluğu nedir - eğitim koçluğu - öğrenci koçluğu - öğrenci koçu nasıl olunur - izmir öğrenci koçluğu -

Yorumlar